Boşanma Dilekçesinde Neler Yer Alır

Boşanma kararı aldınız ve bu hususta avukat tutacak durumunuz yoksa boşanma dilekçesini kendiniz hazırlamanız gerekiyor demektir. Boşanma davası teknik bir dava olduğundan avukat ile birlikte açılması her zaman daha sağlıklı olacaktır ancak kendiniz açmak zorunda kalırsanız dilekçeyi yazmadan önce yazımıza göz atabilirsiniz.

boşanma dilekçesi

Dilekçenin Başlık Kısmı

Öncelikle davayı hangi mahkemeye açacaksınız dilekçenin başlık kısmında bunu belirtmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse “İstanbul Nöbetçi Aile Mahkemesi’ne” şeklinde başlığı yazabilirsiniz. Hemen başlık altında davacı olarak kendi ad-soyad-tc kimlik no ve adres bilgilerinizi altında da eşinizin ad-soyad adres bilgilerini yazmalısınız.

Devamında davanın konusunun boşanma davası olduğunu belirttikten sonra davanın değerini yazmanız gerekiyor. Eğer sadece boşanmak istiyorsanız davanın değerini yazmanız gerekmez ancak boşanmanın yanında tazminat veya nafaka talebiniz de varsa talep ettiğiniz miktarı burada yazmanız gerekmektedir.

Açıklama bölümü

Bu bölümde boşanma gerekçelerini mümkün olduğunda açık ve özet şekilde paragraflar halinde yazmanız gerekir. Boşanma sebepleri ekonomik sebepler, duygusal sebepler, fiziksel şiddet, ve cinsel sebepler olabilir. Boşanma nedenlerine ilişkin yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Boşanma sebeplerinizi yazarken örnekler vermeyi ihmal etmeyin, ancak olayları anlatırken çok fazla ayrıntıya girerek dilekçenizin gereğinden uzun olmasına da sebep olmayın. Yazmış olduğunuz boşanma gerekçelerini dava sürecinde gerek tanıklarınızla gerek diğer delillerinizle ispatlamanız gerekeceğini de unutmayın.

Deliller

Yukarıda bahsettiğiniz olayları ve boşanma gerekçelerini hangi delillerle ispat edeceğinizi bu bölümde yazmanız gerekiyor. Eğer tanık dinletecekseniz tanık deliline dayandığınızı mutlaka burada ifade etmeniz gerekiyor. Bunun dışında elinizde bulunan belgeler, fotoğraflar veya başkaca delilleri de burada zikretmeniz gerekir. Hukuk yargılamasında belirli bir aşamadan sonra delil ileri sürülemediğinden burada belirtmediğiniz delillere ileri ki aşamada gündeme getiremeyebilirsiniz.

Tanık deliline dayanıyorsanız tanıklarınızı hangi olaylarla ilgili dinleteceğiniz ve tanıklara hangi soruların sorulmasını istediğinizi de burada yazmanız sizin avantajınıza olacaksınız. Tanıklarınız başka bir ilde ise ifadeleri talimat yoluyla alınacak demektir. Bu da tanığın dinlenmesi esnasında sizin duruşmada bulunamayacağınız anlamına gelebilir. Bu durumda sorularınızı gören talimat mahkemenizi tanıklara sizin istediğiniz soruları sorabilecektir.

Netice-i Talep

Belki de dilekçenin en önemli kısmı burasıdır. Mahkeme sizin netice-i talep kısmında yazdığınız hususların dışına çıkamaz. Netice-i talepte ne talep etmişseniz yargılamayı ona göre gerçekleştirir; daha azına hükmedebilir ancak daha fazlasına hükmedemez.

Netice-i talep kısmında boşanmak istediğinizi açık bir şekilde yazmalısınız. Bunun dışında velayet, nafaka, tazminat hususlarındaki taleplerinizi de tam olarak miktarlarıyla birlikte burada belirtmeniz gerekiyor. Bunun haricinde yargılama masrafları ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesini talep ettiğinizi de netice-i talebinize ekleyebilirsiniz.

Diğer Hususlar

Son olarak dilekçenizi imzalamayı unutmayınız. Eğer dilekçeniz ekinde sunmak istediğiniz bir takım belgeler, fotoğraflar, cd vs. varsa bunu da dilekçenizin sonunda “ekler” başlığı altında belirtiniz ve dilekçenizle birlikte dava dosyasının arasına koyunuz.

Boşanma dilekçeniz karşı tarafa tebliğ edildikten sonra karşı taraf eğer dilekçenize karşı cevap dilekçesi sunarsa sizin bir kere daha cevaba cevap adı altıda dilekçe sunma hakkınız bulunmaktadır. Cevaba cevap dilekçesi de yukarıdaki şablona uygun şekilde kaleme alınabilir; dava dilekçesinin tekrarı mahiyetinde olmamakla birlikte cevap dilekçesine cevap niteliğinde hususlara yer verilebilir.