İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır ?

Nüfusta kayıtlı bulunan ad ve soyadın değiştirilmesi Türk Medeni Kanunu’nun 27. maddesine göre haklı sebeplerin bulunması halinde ve mahkeme kararı ile mümkündür. Bu konuda yapılması gerekenleri ve dava sürecini sizler için yazımızda derlemeye çalıştık. İsim değiştirme davası ile ilgili sorularınızı yazımızın altına yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

isim değiştirme davası

Görevli ve Yetkili Mahkeme

İsim değişikliği davası bakımından görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesi yer bakımından yetkili mahkeme ise ikametgahınızın bulunduğu yer mahkemesidir. Yani davanızı yerleşim yerinizdeki asliye hukuk mahkemesinde açabilirsiniz.

Eğer isminiz nüfusta hatalı yazılmış ve bu yazım hatasının düzeltilmesini talep ediyorsanız ad ve soyadın düzeltmesi davası, nüfusta kayıtlı bulunan isminizin farklı bir isimle değiştirilmesini istiyorsanız ad ve soyadın değiştirilmesi davası olarak davanızı açmanız gerekmektedir.

İsim Değiştirme Davası ve Dilekçesi

İsim değişikliği Türk Medeni Kanunu‘nun 27. maddesinde dört fıkra halinde şu şekilde düzenlenmektedir:

Adın değiştirilmesi
Madde 27- Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hâkimden istenebilir.
Adın değiştirildiği nüfus siciline kayıt ve ilân olunur.
Ad değişmekle kişisel durum değişmez.
Adın değiştirilmesinden zarar gören kimse, bunu öğrendiği günden başlayarak bir yıl içinde değiştirme kararının
kaldırılmasını dava edebilir

Görüldüğü üzere ancak haklı sebeplere dayanan ad ve soyad değiştirme talepleri mahkeme tarafından kabul edilmektedir. Bu haklı sebeplerden en önemlisi kişiye nüfusta kayıtlı olan isimden farklı bir isimle hitap ediliyor olması ve bu isimle çevrede tanınıyor olmasıdır. Bu durumda mahkeme isim değişikliği talebinizi kabul edecektir.

Bunun yanında ismin alay konusu olacak mahiyette olması, milli kültüre, örf adet ve geleneklere uygun olmaması, kişisel ilişkilerde veya meslek ve sanatın icrasında yanlış anlaşılmalara sebep olması haklı neden olarak kabul edilebilmektedir.

İsim değiştirme dilekçesi asliye hukuk mahkemesine hitaben yazılır. Ad, soyad, TC kimlik no ve adres gibi kişisel bilgilerinizi yazdıktan sonra ad veya soyad değiştirme gerekçenizi anlatmanız ve bu hususta dinletmek istediğiniz tanıkların isim ve adreslerini dilekçenize eklemeniz gerekmektedir. İsim değişikliği davasında tanık beyanlar son derece önemlidir, isim değiştirme gerekçenizi destekleyecek ifadeler verecek tanıklarınız mahkemece dinlenecek ve ona göre karar verilecektir.

Mahkeme ayrıca isim değişikliği talebinizle ilgili olarak aranan şahıslarda olup olmadığınız hususunda kolluk güçlerinden bilgi almaktadır. Zira isim değiştirmek tüm resmi kurumlar nezdinde de kimliğinizin değişmesi anlamına geleceğinden Mahkeme bu değişikliği bir takım yükümlülüklerden kaçmak niyetiyle yapıp yapmadığınızı araştırmaktadır.

Mahkemelerin yoğunluk durumuna göre yaklaşık 2-3 ay gibi bir sürede isim değiştirme davası sonuçlanabilmektedir. Mahkemenin hükmünü açıklaması halinde karara itiraz hakkından vazgeçtiğinize dair dilekçeyi mahkeme kalemine verecek istinaf ve temyiz sürelerini beklemeden gerekçeli kararın nüfus müdürlüğüne gönderilmesini hızlandırabilirsiniz.

İsim Değişikliği Masrafları ve Harç Ücreti

İsim değişikliği davaları maktu harca tabi davalardandır. Yani davanızı açarken 2017 yılı itibariyle maktu olan 31,40 TL başvur harcı ile birlikte 31,40 TL peşin harç alınmaktadır. Bununla birlikte mahkemenin davanızla ilgili yapacağı tebligat ve yazışmalara ilişkin masraflarla ilgili olarak 182,50 TL gider avansıolmak üzere toplamda 245,00 TL civarı bir ücret davayı açarken sizden talep edilecektir.

1 Başvurma Harcı : 31,40 Harç
2 Peşin Harç : 31,4 Harç
3 Gider Avansı : 182,50 Masraf

Hüküm kesinleştikten sonra ödediğiniz masraftan arta kalan kısmın hesabınıza yatırılması mahkeme kalemine dilekçe vermeniz halinde gider avansından arta kalan kısım banka hesabınıza iade edilecek veya nakit olarak vezneden almanız sağlanacaktır.

İsim Değiştirme Yasası Yürürlüğe Girdi mi ?

Geçtiğimiz aylarda Başbakan ve bir takım hükümet sözcüleri tarafından artık isim değişikliğinin nüfus müdürlüğüne müracaat ile değiştirilebileceğini ve buna ilişkin isim değişikliği yasası çıkartılacağına dair beyanatlar verilmiş ise de şuan itibariyle buna ilişkin bir yasal düzenleme yapılmış bulunmamaktadır. Bahse konu yasal düzenlemelerin yapılması halinde bireyler bizzat nüfus müdürlüğüne başvurarak ad ve soyadının değiştirilmesini talep edebileceklerdir. Ancak kanuni düzenleme bulunmadığından henüz bu uygulamanın ayrıntıları bilinmemektedir.

İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır ?” hakkında 96 yorum

 1. devran dursun

  Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum da fiyat verebilirmisiniz teşekkürler

   1. Aslı

    Merhaba ben ismimi değiştirmek istiyorum fiyat verebilirmisiniz teşekkürler

 2. tuana

  merhaba benim asıl ismim farklı psikolojik olarak asıl ismimi kullanamıyorum psikolojik raporlarım da var kabullenemiyorum ismi alay konusu değil ama cevremde ki kimse bu ismi bilmez is yerimde bile tuana olarak bilinirim sizce kabul görür mü ve ne kadar masraf çıkar bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. admin

   Merhabalar, iki tanık bildirmelisiniz. Kabul görme ihtimali var.

 3. taha

  Merhaba , öncelikle böyle bir platformda soruları yanıtladığınız için teşekkür ediyorum. benim sorum , isim değiştirme davası açmış fakat red kararı çıkmış biri tekrar isim değiştirme davası açılabilir mi? dava yine aynı mahkemaye mı açılır ikinci sorum , isim ekletme de sadece aile çevresinde farklı bir isimle biliniyor olmak haklı bir sebep midir. SAYGILAR SUNUYORUM.

  1. admin

   Farklı bir sebep söz konusu ise tekrar dava açabilirsiniz. Aile çevresinde nüfus kağıdında yazan isimden farklı bir isimle biliniyor olmak (isim ekleme de dahil) haklı sebeptir.

 4. ebru

  merhaba, Kardeşim ismi kimlikte farklı aile ve arkadaşları tarafından farklı isimi var. bunu kimliktede düzeltmek istiyor. Bununla ilgili avukat gerekli mi? Gerekli ise fiyat ne olur..?

  Bilgi alabilirmiyim?

  tşkler

 5. taha

  merhaba, tüm davalarda tanıklara yemin ettirilir mi , isim ekletme davalarıda dahil mi

  teşekkür ederim

  1. admin

   Evet istisnasız tüm dava türlerinde tanıklara yemin ettirilir.

   Dava türü bakımından değil de tanıklık yapılacak kişi şahsından kaynaklanan istisnalar söz konusu: 15 yaşından küçükler ve yeminin anlamını kavrayamayacak derece akıl zayıflığı bulunanlar yeminsiz dinlenir.

 6. SNÇ

  İyi günler, 2. ismimi değiştirmek istiyorum fakat 18 yaşımı doldurmadım davayı ailemin mi açması gerek? Ayrıca 2. ismimi değiştirmek için fazla sebebim yok sadece sevmiyorum bunun için isim değişikliği olur mu? Fiyat ile ilgili bilgi alabilir miyim?

  1. admin

   Merhabalar, anne veya babanız sizin adınıza velayeten bu davayı açabilir. İsmi sevememek tek başına isim değiştirme gerekçesi olamaz ancak isminizin nüfusta yer aldığından farklı şekilde size hitap edildiğini tanıklarınızla ortaya koyarsanız talebinizin kabul edilme ihtimali var.

 7. Aga

  Ben ismimi değiştirmek istiyorum nereye başvuru yapayım nasıl yapayım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler 😊

 8. Ceren

  Ismimin cevremde farkli kullanilmasindam dolayi rahatsizlik duyuyorum ne yapmma lazim yardimci olurmusunuz

   1. Ceren

    Peki neler yapmam lazim yardimci olurmusunuz ve uni diplomamdada bu isim degisikli kabul olursa napicaz

 9. Özgün

  Merhaba ben isim değiştirmek istiyorum ama 1 ay sonra sınav başvurusu yapacağım ve tercih işlemlerim olacak yeni ismim bu süreçte nasıl yansıyacak ve diplomam da çıkmış bu ismimle dava sonuçlanınca diplomamı yeni ismimle nasıl değiştireceğim?

  1. admin

   İsim değişikliği sonrasında yeni nüfus kağıdınız ve vukuatlı nüfus kayıt örneğinizle okula başvurun. Vukukatlı nüfus kayıt örneğinde isminizin değiştiği yazar. Bu şekilde diplomadaki ismin düzeltilmesini talep edin. Sınava girerken de sorun yaşamazsınız sonuçta TC kimlşk numaranız değişmiyor. Her ihtimale karşı vukuatşı nüfus kayıt örneğiniz ve ıslak imzalı isim değişikliğine ilişkin mahkeme kararını yanınızda bulundurun.

  1. admin

   İsim değişikliği yazımızı okuyun. Avukatınıza vekalet vererek isminizi değiştirmek için dava açabilirsiniz.

   1. Gülşen

    Merhaba oglumun isminde yazim tahasi var bunu duzelttirmem icin dilekce ve masraflarla ilgili bilgi verebilirmisiniz

 10. Kader

  merhaba ben isim değiştirme davası açtım 29 mayısta davam var 30 haziranda da sınavım var ismimin değişmesi sınavımı nasıl etkiler birde diplomadaki ismimi değiştirebilir miyim üniversite kaydı için sorun teşkil eder mi teşekkürler

  1. admin

   29 mayıstaki davada isminiz değişse bile bunun kesinleşmesi için daha temyiz süresi var. O yüzden sınava girersiniz rahatlıkla merak etmeyin. Diplomayı da okulla görüşün, bilemiyorum üniversiteden üniversiteye uygulama farklı olabilir.

 11. Zehra

  28 mayıs da isim değişdirme davam var mahkemeye giderken bir evrak belge istiyorlarmı ne lazım bilgi verirmisiniz

  1. admin

   Duruşmaya giderken yanınızda kimliğiniz olsun yeterli. Tanıklarınız dinlenecekse elbette tanıklarınız da kimliklerinizle birlikte hazır olmalı.

 12. Hakan

  İyi Günler;
  İş,Eğitim ve Sosyal Hayat gibi alanlarda adım ve soyadım ile sıkça karşılaşmaktayım.Sürekli bir yerlerde işlem yaparken birden fazla kişide aynı ad-soyada denk geliyorum.Bu durum da bende sıradanlık hissi yaratıyor ve ismimden nefret etmeye başladım.
  Bu gerekçe ile ismimi değiştirmem mümkün müdür?
  Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.
  Saygılar..

 13. Cüneydi

  İsmimde ki ”i” harfini ailevi ve sosyal alanlarda dalga konusu olabileceğini düşünüyorum. İsimden sadece ”i” harfini çıkartmanın, ismin tümünü değiştirme fiilinden daha kısa bir süreci var mıdır ? Ve bu ”i” harfi isim değiştirebilmek için geçerli bir sebep midir ? Teşekkürler.

 14. Kader

  dava için iki tane şahit gerekiyormuş ben şahitleri dava günü mü bildireyim yoksa önceden gidip benim şahitlerim bunlar diye mi bildireyim teşekkürler

 15. huseyin Ozcelik

  iyi gunler,

  avrupa da yasiyorum ( Belçika ) , cifte passaportum var , turk nufusuma isim eklemek diliyorum,

  nufusumda Huseyin Ozcelik olarak geciyor, ama etrafimda ATILLA olarak taniliyorum yani

  istegim.

  ATILLA’yi nufusuma eklemek, ATILLA HUSEYIN OZCELIK olmasi icin.

  Saygila

 16. Dalia

  Merhabalar,kimlikte yazan ismim Dalya lakin olması gereken Dalia ailem yabancı olduğu için böyle bir isim verilmek isteniyor bana.Nufüs müdürlüğünde ismim yanlış anlaşılarak Dalya diye yazılıyor ve ismimle alakalı bir dalga konusu var ismimi değiştirmem uzun süre alır mı yani kabul görür mü? Teşekkürler

  1. admin

   Önce nüfus müdürlüğüne başvurun. Düzeltmezlerse dava açmanız gerekecez.

 17. diyar

  merhaba ben adımı değiştirmek istiyorum 17 yaşındayım değiştirilirmi

 18. ????????

  İyi Günler
  İsmim sürekli alay konusu olan bir isim olduğu için ismime ikinci bir isim ekletmek istiyorum.Sizce bu haklı bir sebep mi ? Avukata dilekçe yazdırma ücreti ne kadar ? Dilekçe örneği varsa yardımcı olabilir misiniz ?

 19. Ebubekir

  Benim adim Ebubekir ve bir turkum her ne kadar adimi severek ebubekir koymus olsalar da arapca isim tasimak istemiyorum. Arkadaşlarım da zaten ebubekir ismi yerine gökbörü diye hitap ediyorlar. Ismimi değiştirebilirmiyim?

  1. admin

   Bu söylediğinizi mahkeme önünde tanıklarınızla ortaya koyarsanız kabul edilme ihtimali var.

 20. Jozef

  Merhaba. Bana ilk verilen isim jozef idi çocukluğumda ailem jozef olan ismimi kimlikte yusuf ismiyle değiştirmiş ve çevremde herkes bana jozef diyor. Bu durumda eski ismimi tekrar kimliğimde kullanmak istiyorum fakat değiştirilen ismin tekrar kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyorum. Konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz ? Tşk ederim

  1. admin

   Dava açmanız gerekiyor, tanıklarınız vasıtasıyla bahsettiğiniz hususu kanıtlarsanız isminizin değişme ihtimali var.

 21. ceren

  merhaba benim kimlikte ismim sümeyra babam küçükken kafasına göre koydurmuş ama hiç memnnu değilim çevrem tuana olarak biliyor kimliğimi göstermiyorum bunu değiştirmek istiyorum annem babam ayrı o yüzden onun koydğu ismi kullanmak istemiyorum annemlerde tuana olarak biliyor yardımcı olurmusunuz 19 yaşındayım

  1. admin

   isim değişikliği davası açmanız gerekiyor. 2 tanık dinleteceksiniz isminizin farklı bilindiğine dair.

     1. ceren

      peki bir fiyat alabilirmiyim bunu bu ay içerisinde yapmak istiyorum ankaradayım dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

 22. Yeter

  Merhaba ben ismimin degişmesini istiyorum avukat ücreti ve tüm ücretler hakkında bilgi verirmisiniz yani toplamı ne kadar olur ücreti? Teşekkürler. Lütfen hemen bilgi verirseniz çok iyi olur .

 23. Elif

  Merabalar ! Ben de adımı değiştirmek istiyorum bunun ücretiyle ilgili bana dönüş yapabilir misiniz acaba ve bir avukat gerekli midir yoksa ben bunu kendim de halledebilir miyim ? Teşekkür ediyorum şimdiden!

 24. Metehan mahmut koca

  Merhaba benim kimlikde ki adım mahmut annem babam ben 1 yaşındayken ayrılmışlar babam türkçü olduğu için adımı metehan koymak istemiş annemde rüyasında mahmut koy dedikleri için mahmut olsun demiş babamla nüfusa gittiklerinde metehan mahmut a karar vermişler ama nüfus müdürü sadece mahmut yazmış bunu değiştirmem mümkün mü babamın nerde olduğunu da biliyorum çevremde metehan olarak tanınıyorum mahkeme süreci en kısa ve en uzun ne kadar sürer bilgilendirirmisiniz

 25. Ceyda

  Merhaba benim kimlikte adım Cehide. Ve bu ismiminden hic memnun değilim. Isim cok kullanişsiz. Kimse ilk söyleyişte anlamıyor. Adımi Ceyda olarak değistirebilir miyim. Donüs yaparsaniz cok sevinirim.

  1. Hukuk Notlarım

   çevrenizdekiler sizi ceyda olarak biliyorsa ve bunu tanıklarınızla ortaya koyarsınız kabul edilme ihtimali mevcuttur.

 26. Tuana Özkan

  Merhaba avukat bey ya da hanım fark etmez her neyse işte. Size bir şey soracaktım. İnsan soyad değiştirirken sadece kendi akrabasının soyadını mı alır yoksa her türlü soyad olabilir mi?

    1. Hukuk Notlarım

     Mümkün, mahkemenin kabulüne bağlı, herhangi bir soyad alınabilir. Ancak kendi soyadınızı değiştirmek için haklı bir gerekçeniz olmalı.

     1. tuana özkan

      benim soyadım özkan sülalemizde hiç yılmaz soyadı yok özkanı yılmazla değiştiremez miyiz örnek verdim

 27. Fırat

  İyi günler benim ismim bir olayda mahkemede geçti mahkeme beni kapalı ceza evine gönderdi ve daha sonra beraat kararı çıktı benim ismim o suçla bilinir oldu ben ismimi değiştirmek istiyorum bu geçerli bir sebebmidir değil ise bana geçerli bir sebeb önerirmisiniz ? Şimdiden Teşekkür ederim ve ismimi değiştirmek için ne yapmam gerekiyor ?

 28. Dursun

  Merhaba benim asıl adım Ahmet Dursun muş ama annemin hatasından sadece kimliğe dursun ismi girilmiş çok alay ve dalga konusu ismim insanlar sürekli bi ön yargı ve aşşağılama ile yaklaşıyor, sizce kabul görür mü ?

 29. Nur

  Merhaba benim adım Nurşan ama cevremde Nur olarak tanınıyorum ve bu isimden hoşlanmıyorum konuşmadığımız bi akrabanın ismi ve insanlar ilk söylemede zor anlıyorlar kürt ismi sanıyorlar ismimi değiştirmem mümkün mü cevap verirseniz sevinirim

 30. Damla

  Adıma bi isim daha eklemek istiyorum mümkün müdür ama bunu sadece istiyorum nedenim yok mumkunse ne gibi bi neden sunabilirim

 31. Deniz

  Biz bebeğimizin ismini değiştirmek istiyoruz, sebebi de Berra isminin Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından yasaklanmış olmasıdır. Bu da geçerli bir sebep sayılıyor mu,ve dilekçeyi kendi el yazımızla mı yazacağız? Teşekkürler.

 32. İrem

  Merhaba ben göbek adımı tamamen sildirmek istiyorum. Babaannemin adı Sıddıka bana da babam nüfusta bu ismi yazdırmış ama ben hiç sevmiyorum çevremde herkes asıl adım olan İrem’i kullanıyor. Bu ismi hem sevmiyorum hem de çok alay ediyorlar sildirmem için bu nedenler yeterli mi?

 33. Bozbey

  Merhaba ismim Bozbey bende değiştirmek istiyorum mümkünmüdür sizce

 34. Melek

  Merhaba. Çevremde göbek adımla tanılıyorum. İsmimi degiştırebilirmıyım? Değiştirebiliyorsam dava açmak için anne babanın olması şart mı?

 35. Taylan

  Davayı illa ikametgahımızın olduğu şehirde mi açmamız lazım yoksa başka bir şehirde de açabilir miyiz acaba?

 36. buse

  Merhaba, ben ismimden memnun değilim ve değiştirmek istiyorum. Avukatsız dava açabilir miyim? İsim değişikliği davası için neler yapmam gerekiyor? (Avukatsız dava açamıyor isem dava için ücret bilgilendirmesi yapabilir misiniz?)

 37. Aslı

  İsmimi sevmiyorum kendimi o isimle çağırılmak istemiyorum ailemdekilerin yarısı aslı yarısı asel diye çağırıyor sosyal hayatımdada öyle asıl ismimi söyleyen 1 veya 2 kişi kendimi asel olarak gördüğüm için bana öyle seslenmelerini istedim ve beni öyle tanıdılar tanıklarım var ben asel ismini kendıme yatkın görüyorum aslı ismine kendımden çok uzağım ismimi değiştirmek istiyorum asel ismiyle anılmak tanınmak istiyorum hem etrafıma hem arkadaşlarıma kimlikte farklı sosyal hayatımda farklı bilinsin istemiyorum artık aslı ismini asel olarak değiştirmemi kabul ön görürler mi ? 17 yaşımdayım 18 yaşıma girdiğimde değiştireceğim ailem ile konuştum onaylarını aldım fiyat öğrenebilirmiyim teşekkürler

 38. melis

  merhaba ismimi değiştirmek istiyorum ilk önce nereden başlamalıyım ve nasıl dilekçe yazacağım yardımcı olabilir misiniz

 39. Battal

  Ben bugün adliyeye gittim mahkemem vardı gittim bna dediler salı günü gel sanıklarını dinleyeceğiz sanık olarak arkadaşlarımı götürsem olurmu isim değiştirmek için saygilar

 40. Fatih

  Merhabalar,
  Oğlumun ismine bir isim daha eklemek istiyorum. Bunun bana maliyeti ne olur. Bilgi verir misiniz.

 41. Murathan

  MErhabalar…
  İsim ekleme ve değiştirmek istiyorum bu konuyla ilgili yeterli blgiye sahip değilim büronuz vasıtasıyla işlem yapmak istiyorum gerekli bilgiler ve tam ücret bilgisini mail adresime gönderirseniz memnum olurum iyi çalışmalar…

 42. mehmet

  Merhabalar Benim iki ismim var ,ben ve ailem ilk ismi kullanıyoruz ama bazen başkaları 2. ismimi kullandıkları zaman ben maddi veya manevi bazı kayıplar yaşıyorum.2.ismimi sildirmem için ne yapmalı ücreti ne kadar olur.

 43. Dilruba

  Merhaba benim adımla bu yaşıma kadar çok dalga geçildi,ismimi bir türlü sevemedim ve isim analizi yaptırdım,isim analizi sonucunda çıkan ismimi kulağıma okuttum ve herkese bana yeni ismimle hitap etmesini sağlıyorum.Nüfustaki ismim havva,yeni ismim Dilruba.Ben isim değiştirme davası açmak istiyorum,2 tane şahit bulmam şartmı ve yeni bir kânun çıktımı bu konuyla ilgili Dava açmadan nüfus müdürlüğüne gidip ismimi değiştire biliyormuyum.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

 44. Gökçen

  Merhaba ben Hanım ismimi değiştirmek istiyorum, ailem haricinde çoğu kişi bana gökçen diye hitap ediyor dalga geçilen bir ismim var bunun için davayı nasıl açabilirm tek başıma

 45. Şenel

  Merhaba ben kadınım ama ismim erkek adı ve bu sene üniversiteye başlıycam bu isimle başlamak istemiyorum

 46. feyzullah

  Merhaba,
  İsim değiştirmek istiyorum. Bu süreçte sizin destek almak istiyorum mail adresime dönüş yapmanızı rica ederim.
  teşekkürler

 47. suatdemir

  bende ismimi değişturmek istiyorum kimlikte suat diye kayıtlıdır ben KAHRAMAN ÖNDER olarak değiştirmek istiyorum

 48. volkan hanefi

  merhabalar kolay gelsin ben isim değişikliği yapmak istiyorum sizden öğrenmek istediğim dava süreci ne kadar sürer ve dilekçe örneği göndere bilir misiniz şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler kolay gelsin

 49. şevket

  merhabalar ben ismimi değiştirmek istiyorum sebebi kimlikteki ismimle tanındığım ismin farklı olması

 50. İbrahim

  İsim degistirmek istiyorum. Dilekce ornegine ihtiyacim var. Yardimci olabilir misiniz?

 51. gorkm

  Merhaba detaylı bilgi için mail gönderir misiniz?
  Ben 2. isim almayı düşünüyorum, keyfi gibi görünen bir durum. kimlikteki ismimi benimsemediğim için =
  Soyisimsonundaki -oğlu kaldırılırsa miras reddi olmak zorunda mı?

 52. Döndü

  Merhaba ücret hakkında detaylı bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 53. dilek

  merhabalar asıl adım dilek fakat lise dönemimden bu yana ismim Umay olarak biliniyor…Dilek ismini maalesef çeşitli hayvan benzetmeleri yapıldığı için göbek adım olan umayı kullanmaya başladım.Çevremde şuan umay olarak tanınıyorum.Bu konuda sizlerden yardımınızı rica edeceğim.

 54. Z.E.Erby.

  Merhabalar.Ismi Keziban olan birinin tanik gostertmeden sadece kendisinin isminin gunumuzde cesitli insanlar tarafindan asagiliyici ozellikleri nitelemek icin kullanildigini ve durumda kisinin rahatsiz olmasini gerekce gostermek mumkun mu? bToplumun tammanin ulasabildigi sasyal medyada bu ismi asagiliyorlar.Yani bu tur soylemlerin var oldugunu dile getirmek yeterli olabilir mi?Bu durumu sarkilarda da gorebiliyoruz bunlari ispat nitelginde kullanabilir miyiz?

 55. Sezer Yasin

  Merhaba. İsmim Sezer Yasin. Soyadım 9 harften oluşuyor. Uzun olduğu için evraklara yazarken zorlanıyorum ve zaman kaybı oluyor. Bu sebepten dolayı değiştirebilir miyim. Lakin bi dolandırıcılık davasında adım geçiyor ama dolandırılan ve mağdur olan benim. Bu dava halen devam etmektedir. Bu davanın bi etkisi olur mu. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Yorumlar kapalı.