Taahhüdü İhlal Cezası ve Önemli Noktalar

Sitemize gelen sorular arasında borç nedeniyle hapis cezası verilip verilmediğine ilişkin sorular önemli bir yer tutuyor. Yazının başında buna net bir şekilde cevap vermek gerekirse: mevcut kanunlarımıza göre borcun ödenmemesi nedeniyle hapis cezası uygulanmamaktadır ancak borcun belirli bir tarihte veya belirli vadeler dahilinde  ödeneceğine dair yazılı taahhüt verilmesi ve bu taahhüdün ihlal edilmesi halinde hapis cezası uygulanması mümkün hale gelmektedir. Taahhüdü ihlal cezası kanunda 3 aya kadar tazyik hapsi olarak düzenlenmiştir. Yazımızda bu konunun ayrıntılarını ele almaktayız.

taahhüdü ihlal

Taahhüdü İhlal Cezası Kalktı mı ?

Hayır, taahhüdü ihlal cezası İcra ve İflas Kanunu’nun 340. maddesinde hali hazırda mevcudiyetini korumaktadır. İlgili kanunda yer alan düzenlemeye göre borcunu belirli bir tarihte tek seferde veya taksitler halinde ödeyeceğine dair yazılı şekilde taahhütname veren borçlunun, makul bir sebep olmaksızın taahhüdünü ihlal etmesi halinde üç aya kadar tazyik hapsi uygulanmaktadır.

Herhangi bir ödeme taahhüdünde bulunmayan borçlunun, sırf bu borcunu ödememesi sebebiyle hapsine karar verilemez. Hapis cezasının uygulanabilmesi borçlu aleyhine başlatılan icra takibinden sonra borçlunun borcunu ödeyeceğine dair yazılı taahhüt imzalamış olması şarttır.

Taahhüdün Şartları Nelerdir ?

Taahhüt icra borcu taksitlendirme şeklinde verilebileceği gibi borcun belirli bir tarihte tek seferde ödeneceği şeklinde de verilebilir. Taksitlendirme şeklindeki taahhüt İcra ve İflas Kanunu 111. maddesinde sayılan şartlar dahilinde tek taraflı olarak borçlunun icra dairesine başvurusu ile alacaklının yokluğunda yapılabileceği gibi 111. maddedeki şartlar bulunmaksızın alacaklı ve borçlunun muvafakati ile istedikleri koşullarda da gerçekleştirilebilir.

Yalnız taahhüdün ihlalinde ceza uygulanabilmesi için taahhüdün mutlaka yazılı olarak verilmiş olması, ödenecek borç miktarının asıl alacak, takip tarihinden taahhüt tarihine, taahhüt tarihinden ödeme tarihine kadarişleyecek faiz miktarları, vekalet ücreti, icra harç ve masrafları şeklinde kalem kalem ve açık bir şekilde belirlenmiş olması, ödeme tarihinin ve taksitlendirme varsa taksit tarihlerinin yazılmış olması şarttır. Tarafların anlaşması ile gerçekleştirilecek taahhüt takibin her aşamasında verilebilir, örneğin haciz esnasında icra takip memurunun huzurunda haciz tutanağına geçirilen taahhüt geçerli kabul edilmektedir.

Taahhüdü İhlal Suçunun Şartları Şunlardır

 • Taahhüt yukarıdaki şekli şartları taşımalıdır.
 • Ödeme taahhüdü para borçları için verilmiş olmalıdır.
 • Belirlenen tarihte borç ödenmemiş olmalıdır.
 • Borçlunun makul yani kendi kusurundan kaynaklanmayan bir mazereti bulunmamalıdır.
 • Alacaklı icra ceza mahkemesine şikayette bulunmalıdır.
 • Şikayet için 3 ay ve 1 yıllık hak düşürücü süreler dolmamış olmalıdır.

Yargılama Usulü Hakkında Bilgiler

Yukarıda anılan şekilde alınan bir taahhüt var ve borçlu bu taahhüdünü ihlal etmiş yani vadesi gelmesine rağmen borcu ödememiş ise alacaklı icra ceza mahkemesine yapacağı bir şikayet başvurusu ile borçlunun cezalandırılmasını talep edebilir. Şikayet hakkı taahhüt ihlalinin öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay ve her halükarda ihlal suçu üzerinden 1 yıl geçmekle düşmektedir. Taahhüdü ihlal zamanaşımı süresi ise 2 yıldır. Yani cezanın kesinleşmesini takiben 2 yılın geçmesi ile artık ceza uygulanamaz hale gelir.

Mahkeme taahhüdü ihlal şikayetinin incelemesini yaparak, müştekinin usulüne uygun verdiği taahhüdünü ihlal ettiğini tespit ederse 3 aya kadar tazyik hapsine hükmeder. Taahhüdü ihlal davası nasıl düşer ? Verilen hapsin türü tazyik hapsi olduğundan borcun tamamının veya o tarihe kadar ödenmesi gereken miktarın ödenmesi ile ceza düşer. Ayrıca şikayete bağlı bir suç olduğundan alacaklının şikayetinden vazgeçmesi halinde de taahhüdü ihlal cezası düşmektedir.

Birden fazla taahhüdü ihlal suçu işlenmesi cezanın süresi bakımından özellik arz etmetedir. Aynı borç bakımından uygulanan birden fazla taahhüdü ihlal cezası toplamı 3 ayı geçemez. Örneğin borcun ilk taksidini ödemeyen ve taahhüdü ihlal cezası ile cezalandırılan borçlunun hapiste kaldığı 1. ayın sonunda suça konu taksidi ödedikten sonra tahliye edilmesi halinde takip eden taksitlere ilişkin taahhüdünü ihlali halinde en fazla 2 aya kadar taahhüdü ihlal cezasına hükmedilebilecektir.

Taahhüdü ihlal cezasına karşı itiraz süresi kararın borçlunun yüzüne karşı açıklanması halinde tefhimden, yokluğunda karar verilmesi halinde ise tebliğden itibaren 7 gündür. İtiraz dilekçesi kararı veren icra ceza mahkemesine verilir ve inceleme bir sonraki numaralı icra ceza mahkemesi tarafından gerçekleştirilir.

Borç miktarının en yüksek brüt asgari ücretin altında olması halinde taahhüdü ihlal cezası verilemez. 2018 yılı için bu miktar 2.029,00 TL’dir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans, Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Elazığ Maden İlçesi Asliye Hukuk Mahkemesi ve Sulh Ceza Hakimliği, Yargıtay 15. Hukuk Dairesi Hakimliği görevlerinde bulundu. Şuanda İstanbul Barosu'na kayıtlı olarak serbest avukatlık ve arabuluculuk faaliyetlerine devam etmektedir. İstanbul Barosu Sağlık Hukuku Merkezi ve Malpraktis Derneği üyesidir.

“Taahhüdü İhlal Cezası ve Önemli Noktalar” üzerine 87 yorum

 1. Merhaba 3 ay tazyik hapsi aldım 10 günlük infaz teslim surem doldu savcılıktan 10 günlük erteleme izni alabilirmiyim teşekkür ederim

  Cevapla
  • Süre dolmadan başvursaydınız savcının takdirine bağlı olarak alabilirdiniz ancak şuan mümkün gözükmüyor.

   Cevapla
 2. merhaba, bugün tazyik hapsi cezası hükmünü içeren kağıt geldi. karar 14 haziranda verilmiş fakat ben kağıdı 9 temmuzda teslim aldım. itiraz hakkım var mıdır ve yarın mal beyanında bulunup cezayı iptal etme gibi bir durumum var mıdır?

  Cevapla
 3. merhaba ben taahhütü ihlalde 3 ay tazyik hapsi cezası aldım. kızıma hamile iken hamileliğimin 8.ayında yakalandım ama ertelediler.doğum için 1 ay bide 6 ay emzirme dediler. sonra 3 yıl kaçtım korkumdan. şimdi hamileyim 1.5 aylık zaman aşımı vs öğrenmek için savcılığa gitsem hapise atarlar mı. düşümü için git diyorlar ama süreci bir madde ile en baştan başlatıp hapise atabiliyorlarmış doğrumu. lütfen yardım edin..

  Cevapla
  • taahhüttü ihlalde zaman aşımı süresi 2 yıldır. 2 yılın sonunda dava düşer ve yakalama kalkar.

   Cevapla
   • 2 yıl doldugu takdırde otomatil yakalama kalkar mı yok sa bi yere basvurulması mı lazım?

    Cevapla
   • Bazı avukatlar bu sürenin 18 ay olduğunu savunuyorlar ama ben hiç bir yerde buna rastlamadım neye dayanıyorlar bunu söylerken bilemiyorum birde 2 yıl dolduğu zaman yakalanma kararı kendiliğinden düşer mi acaba şimdiden teşekkürler

    Cevapla
 4. oglumun 1800 olan borcu 3500 çivarı olmuş. oğlumun evi ayrı ama benim adresi verdiği için benim evime geldiler.sonra anlaştık taksitlendirdiler.ödemesini ben yapıyorum. çunku oglum bagımlı işiyok.duzenli…şimdi bana dendiki. 200 .200. ödeüç dört ay sonra 300ve eline geçtikçe fasla ödemeye çalış. dendi bende imkanım yok dedim 200 yatırıyorum her ay duzenli.şimdi beni aramış hukuk bürosundan ahkem kesiyor bundan sonra 400 .odeme yapacakmışım.daha sonra 500 .yapaçakmışım. aksi taktirde ogluma mahreme açaçakmış 3ayile6ay hapsi var oluyormuş.bende dedimki butçem tok 200 .duzenli ödeyim. çocogun kendine faydası yok dedim sen bilirsin dedi tel. yuzume kapattı. bendüzenli 200.ödersem sıkıntı olurmu……..saygılar.

  Cevapla
 5. Eşim taahhüt imzaladı bundan 5 sene önce sonra hep kaçtı şimdi avukatla anlaştık yeniden taksit yapıldı evimize kağıt gelmeden eşim yakalandı tazyik hapsi isteniyor zaman aşımından yararlanamaz mı yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Eşinin rızası olmadan Hapise atamıyorlar avukata sorun kesinlikle atamazlar eş rızası olmadan.

   Cevapla
 6. merhabalar ben alacaklıya elden yazılı tahhüt verdim herhangi av.olmadan bu tahhüt gecerli olur mu

  Cevapla
 7. Merhaba ben yüksek miktarda olan borcum için aynı firmaya 8 taahhütte bulundum ilk dosya için 3 ay yattım 01.07.2018 tarihinde girdim 31.09.2018 tarihinde çıktım 01.10.2018 tarihinde tekrar yakalanmam çıktı ama ben hala kaçak geziyorum ve 7 dosyam var henüz bu zaman aşımı kendiliğindenmi düşüyor ne yapmam lazım daha nekadar kaçak gezicem bana sağlıklı bi bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • ben avukat değilim ama bi borçtan en fazla 3 ay ceza alınır ama ayrı ayrı taahut vemrişsen sıkıntı benimde 130 bintl taahutum vardı toplam 10 taksit ödemedim hiç birirni mahkeme 3 ay ceza verdi diyer taksitler için ceza almadım ve aradan 2 yıl geçti dava düştü

   Cevapla
   • Kusuruma bakmayin ama bisey soracaktim 3 ay yattiktan sonraki surec ne oliyor tekrar bi taahhut mu istiyorlar yoksa o borcla ilgili baska bisey yapamiyorlar mi tesekkur ederim

    Cevapla
 8. iyi günler iyi calişmalar. ben bi arkadaşıma 35 bin tl borç verdim karşılığında senet aldım. seneti günü geçti ödeme yapmadı avukata verdim içralık olduk yalnız arkadaşın üzerine kayıtlı bişy olmadığı için bişey tahsil edemedik. şimdi ise arkadaşa taahüüt imzalatmak istiyorum taahütü kendi aramızda imzlata biliyormuyuz yoksa noter veya içra dairesinde olması şartmı. cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  Cevapla
 9. Selamin aleykum
  Arkadaslar bilgisi olan yardimci olabilirmi borcumdan dolayi maas haczi geldi miktar beni zora soktugu icin icra dairesine bir avukat yardimi ile taahut verdim. Bana maas haczimin kalkacagini soyledi fakat alacakli tarafin avukati boyle birsey yapmayacaklarini hem maas haczi hemde taahhut u odemek zorunda oldugumu soyluyor bu iki parayi birden odemem cok zor ikisinden birini iptal etme sansim varmi yardimlarinizi bekliyorum cok tedekkurler simdiden

  Cevapla
 10. Merhabalar ben bir alacaktan dolayı taahutte bulundum ve odeyemedim hakkimda 3 ay tazyik hapsi çıktı ve 2 yıllık zaman aşımına 3 ay kaldı ancak aynı dosyadan devam eden taksitler için alacaklı tekrardan icra ceza mah dava açmış şimdi ben zaman asimini d oldursam bile devam eden aylar için tazyik hapsi cikar mi yoksa zaman asimindan dolayı aynı doayadan tekrardan hapis kararı verebilir mi mahkeme şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarsaniz

  Cevapla
  • bi davadan 1 defa ceza alırsın 2 sene gectimi kralı gelse başka ceza veremez kardeşim sıkıntı yapma ama avukat yolla sanık bu dosyadan ceza aldı der avukat ve dava otomatikman düşer

   Cevapla
 11. İyi günler. Alacaklısı olduğum borç için senet aldım. Senedi tahsil edemeyince senedi avukata verdim. Avukatla avukatlık ücretini borçludan alacak şekilde anlaştık. Avukata herhangi bir ücret ödemedim. Avukat 4 taksit şeklinde taahhüt aldı. Fakat borçlu taahhütleri ödemedi. Avukat ilk taksit için dava açtı fakat diğer taksitler için dava açmadı. Mahkeme ilk taksit için 6 ay sonrasına gün verdi. şimdi sorum şu;
  Avukat dava masrafı veya sebebini bilmediğim nedenden ötürü 2. taksit için yaklaşık 20 gün geçmesine rağmen dava açmadı. Dava açın dava masrafının karşılayacağım dedim fakat gerek yok dedi biz takip ediyoruz merak etmeyin dedi. Para vermediğim için üstelemek istemedim fakat içim rahat değil. Çünkü ilk taksit ödenince avukat avukatlık ücretinin tamamını alacak ve sonra ödenmeyen taksitler için ben mağdur olmak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim. Her taksit için ayrı ayrı dava açması için diretmeli miyim veya nasıl bir yol izlemeliyim. Avukatla konuşmak istemiyorum. Çünkü bilmediğimiz birçok şeyle geçiştiriyor. Biz halledeceğiz vs. gibi

  Cevapla
  • Zamanaşımı süreleri içerisinde ödenmeyen taksit için dilediği zaman takip başlatabilir. Avukatınızın bir bildiği vardır, mutlaka. zaman tanıyın.

   Cevapla
 12. karım taahhüt name ihlalinden 2 gün önce içeri alındı fakat biri 6 yaşında yaşında ana okuluna giden, 7 yaşında 1. sınıfa giden ve 16 yaşında 10. sınıfa giden çocuğu var geri çıkarabilmek mümkünmüdür ?

  Cevapla
  • borcun ödenmesi gerekiyor, çıkabilmesi için veya alacaklı ile anlaşıp yeniden taahhütname imzalayacaksınız.

   Cevapla
   • Ama kesinleşmiş karar ve alacaklının kim olduğunu bilmiyorum aynı durum mümkünmüdür adına fatura gelmişti fakat ürün gelmemişti 3500 tl civarı bir borç var yanıtınız için teşekkür ederim

    Cevapla
 13. Merhaba kredi borcumdan dolayı aracima haciz konuldu taahhutu ihlal ettiğim için aracima yakalama emri çıktı aracim yakalanandi fakat aracimda başka borçlardan dolayı haciz var ve o borclara taahhüt vermedin. Aracimi yakalatan avukat bugün beni arayarak taahhüt ihlalinden dolayı hakkımda yakalama emri çıkacağını söyledi. Taahhüt ihlalinden dolayı zaten aracim yakalanandi arac uzun süredir bağlı. Tekrar taahhüt vermedim adıma yakalama emri çıkar mı hapse girermiyim

  Cevapla
  • Aracınıza haciz konulması ve el konulması borç nedeniyle, sizin yakalanmanız ve hapis cezası almanız taahhüdünüzü ihlal etmeniz nedeniyle, ikisi ayrı şeyler.

   Cevapla
   • Benim anlatmak istediğim taahhüt ihlalinden dolayı aracima yakalama kararı çıktı ve aracim yakalandı aracim 6 aydır işlem görmedi, avukat beni aradı ve aracima haciz uygulayamadiklarini arac hakkinda işlem yapamadiklarini söyledi bu yuzden hapse girebilirsin dedi ,aracima yakalama emri çıkardıklarında ,senin hapse girmen bizim işimize gelmez o yüzden aracina yakalama emri çıkardık demişlerdi

    Cevapla
   • Yardımcı olduğunuz için çok tskkur ederim si bi sorum daha olacak .bu avukat ,taahhütu ihlâl ettiğin için senin hapse girmen bizim işimize gelmez o yüzden araciniza yakalama emri çıkardık dedi ve aracim yakalandı otoparka çekildi, araç 6 aydır oto parkta ,şimdi avukat bana diyor ki aracınızı icra yoluyla satışa cikaramiyoruz aracın da başka icralar var ,araç üzerinden bi işlem yapamadıklarını bu yuzdende hapse girecegimi söylüyor boyle bir şey mümkün mu hapse girermiyim. saygilarimla hayırlı geceler

    Cevapla
 14. İyi günler. Borçtan dolayı tazyik hapsi kararına yedi günlük itiraz süresi içinde gerekli itirazları yaparsam infaz kendiliğinden durur mu? Yoksa itirazın sonuçları beklenmeden infaz gerçekleşir mi?

  Cevapla
    • İtiraz merci kararı dosya üzerinden değerlendirir, itirazı reddederse yakalama çıkar ve borçlu tiçin tazyik hapsi infaz edilir. Borcun ödenmesi veya alacaklı ile anlaşarak yeniden taahhüt imzalanması halinde tazyik hapsinin süresi beklenmeden borçlu tahliye edilebilir.

     Cevapla
 15. MERHABA
  EŞİM BANKA BORCUNU ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN EVE HACİZ GELDİ. EV EŞİMİN ÜZERİNE Taahhüt vermişti şimdi taahhüt ödeyememekten hapis cezası açacağız diyorlar. ücretin tamamını yatırmamız mümkün değil bir kısmını yatırsak ceza erterler mi?

  Cevapla
  • Taahhüd ne şekilde verildiyse o şekilde ödenmesi gerekir veya yeniden alacaklı ile anlaşıp yeni taahhüt vermek lazım.

   Cevapla
   • alacaklı banka hukuk bürosuna devretmiş karşımızdaki kişiler muhattap olmuyorlar yapabileceğimiz başka yapabileceğimiz bişey yok mudur? maaş haczine başvurmadılar onu istedik kabul etmediler.

    Cevapla
    • evi satışa çıkarmadan önce maaş haczi yapmaları gerekmez mi? eviniz olduğu için maaş haczi yapmıyoruz dediler.

     Cevapla
 16. Merhabalar, 05.06.2017 yılında banka avukatına borcumu tahhüt vererek yapılandırdım, tüm taksitleri düzenli ödedim, en son 30.10.2018 deki spn taksit ve balon ödemeyi tek seferde ödeyemeyeceğim için yeniden yapilandirma için avukatlik bürosu ile görüştüm, yılbaişına kadar tek seferde ödemem için sözlü olarak süre tanidiklarini söylemelerine rağmen, dün bana tepligat geldi 11.03.2019 da mahkeme olduğu 3 ay hapis olduğu yazan, hukuk bürosunu aradim haberimiz yok nasil olur sistem otamatik gönderiyor gibi şeyler söylediler,
  Benim çalıştığım çok köklü bir şirket olan firma haziran ayinda battı, son iki ay maşımı ve tazminatımı alamadım, durumu bu tahhütüm olan hukuk bürosuna anlattım beni yakınları olan başka bir avukata yönlendirdiler oradan diğer çalışan arkadaşlarımla birlikte maaş ve tazminatımızı alabilmek için dava açtık, şuan işsizlik ödeneği alıyorum,
  Tahhütümün olduğu hukuk bürosu bana bu habersiz ce açtıkları ve sistemsel dedikleri tahhüt iptal davasi için 19.400 kalan borcuma 5 bin daha ekleneceğinden bahsesiyor ben zaten hep düzenli ödedim ayni bankadan ayni hukuk bürosunda bir dosyam daha vardi onu kapattim 2017 de başka hiç bir borcum da kalmadi, durduk yere bindirdikleri bu masraflar için ne yapabilirim hapis cezasimi alacağim şimdi birde lütfen bir yol gösterirmisiniz bana çok teşekkür….

  Cevapla
 17. Merhaba ben yaklaşık 3 yıl önce turkcell hattimin üstünden bir telefon aldım 2.250 TL falandı telefon bana faturanız 200tl gelecek dediler ama ilk üç ay 400 TL civarında faturalar gelmeye başladı telefonun birkaç taksidinide ödemiş oldum yani ve kızdım hattımı kapatmak istedim son fatura 400 tldi ödedim ve hattımı kapattım telefon borcunuda vermek istedim çıkmadı bi dahaki ay çıkar dediler kızdım çıktım ve o gün bugün odeyemedim 3 sene geçti hiçbir mahkeme çıkmadım ondan sonra hiçbir taahhütte imza atmadım eşimi babamı arıyorlar eşinize 3ay hapis çıkmış gelip teslim olsun diyorlar böyle bir saçmalık olabilirmi 6 bine çıkmış borç diyorlar ana para 2.450tl diyorlar üç senede 2 bin bile olmayan borç nasıl 6 bin olur yargısız infazmi olur yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 18. Merhaba musteri senedinde cirom oldugu icin evime haciz geldi ben evde kanser hastasi babam oldugu icin gelen avukata ve icra memuruna durumu izah ettim bana ozamam su kagitlari imzala diyerek imzami alip gittiler simdi tahahütü ihlah davasi acmislar 20/12/2018 tarihinde mahkemem va ne yapmam gerekir.

  Cevapla
  • taahutu adliyeye gidip icra memurnuna vermediysen hicbisey olmaz eve gelen eavukat ve icra memuruna verilen taahut geçersizdir rahat ol ama icra dairesinde müdüre verdiysen o zaman sıkıntı

   Cevapla
 19. Benim taahhüt üm var ilk 2 taksit on gün erkenden ödedim bu ay balon ödeme yani 10000 TL ödemem gerekiyor fakat 5000 TL kadar ödeme yapma gücüm var nasıl bir durumla karşılaşırıö

  Cevapla
 20. Tahadüt verırken aylık 650 TL olarak ödemede anlaşmıştık. Ama avukat evrakları hazırlarken kendı istediği bir tarihe geri kalan şu kadar borcu bu tarıhte odeyecegım yazmış.miktarda yüksek. Toplam 10.000 TL. Yenıden yapılandırabılırmıyım. Yada ne yapmam gerek. Taksitle ödemeye razıyım.

  Cevapla
 21. benım akbank borcum vardı dosyam avkata gectı bende gıtdım tahattut verdım taksıt yaptırdım ama odeyemedımden dolayı tahattut bozuldu ıcra mahkemesınden bana dava actılar 3 ay hapıs cezası cıktı karara itiraz etsem faydası olurmu bana bır yol göstersenız cok zordayım

  Cevapla
 22. 20 bin 27 bin tllik senetlere ayri ayri taahhutte bulundum. Borc ayni kisiye. Bu taahhutlere ayri ayri 3 er ay hapis cezasi cikti. 3 ay infaz edildi yattim ciktim. Simdi diger 3 ay daha ceza geldi. Borc ayni kisiye hava parasina istinaden verilmis senetler. Yani bir nevi taksitlendirme yapilmis. Simdi bu senetleden ayri ayri hapis yatirilmasi kanunen mumkunmu. Cunku bir kanun maddesinde kisi bir borctan dolayi 3 ay dan fazla yatamaz diye madde var. Bu madde bunu kapsamazmi. Bilgi verirseniz cok memnun olurum…

  Cevapla
 23. MEHABALAR
  BENİM EŞİMİN ADINA KART BORCU VARDI, EVE GELMİŞLER EŞİM BU AYIN 25 İNE TAAAHHÜT İMZALAMIŞ
  BAZI SİTELERDE EVLİ İSE EŞİN ONAYI OLMADAN VERİLEN TAAHHÜTTE MAHKEME BERAAT KARARI VERİR DİYOR. DOĞRUMUDUR.
  KİMİ SİTELERDE İCRA DAİRESİNDE MÜDÜRÜN ÖNÜNDE VERİLEN TAAHHÜT GEÇERLİDİR DİYOR ZİRA EŞİME ÖDEMEZSEN HAPİS YATARSIN DEMEMİŞLER İMZALADIĞI KAĞITTA HAPİS CEZASI YAZMIYOR

  BİRDE CEZA KESİNLEŞTİKTEN SONRA BORCU ÖDERSEK İLLAKİ 1 GÜN HAPİS YATARMI

  Cevapla
 24. merhabalar. borçtan dolayı icra dairesinde taahhüt imzaladım. ilk taksitini ödedim ve sonrasında işten çıkartıldım. şuan işsizim ve işsizlik maaşı alıyorum. işsizlik maaşıyla mevcut borcumu ödemem çok zor.
  Taahhüdü İhlal Suçunun Şartları Şunlardır:
  – Borçlunun makul yani kendi kusurundan kaynaklanmayan bir mazereti bulunmamalıdır.

  İşsiz kalmış olmak, borçlunun kendi kusurundan kaynaklanmayan bir mazeret kabul edilmekte midir?
  Alacaklı avukat ile iletişime geçip durumu izah etmem gerekir mi? İşsiz kaldığımı, iş bulur bulmaz ödemeye devam edeceğimi belirtmeme gerek var mı? Yoksa 2 yıl veya borcun tamamını ödeyene kadar kaçmam mı gerekiyor hapse girmemek için?
  Örneğin 2. taksitimi 5 ay ödeyemeyip, 5 ay sonunda 1 taksit ödersem hapis kalkar mı? yoksa5 aylık taksitlerin hepsini, yani 5 taksiti birden mi ödemem gerekir?
  Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Geciken bütün taksitlerinizi ödemeniz gerekir veya alacaklı avukatı ile yeni bir ödeme planı imzalamanız gerekir.

   Cevapla
   • İşsiz kalmış olmak, borçlunun kendi kusurundan kaynaklanmayan bir mazeret kabul edilmekte midir? Yani işsiz kaldığım için borcumu ödeyemediğimi belirtsem bile yine hapis cezası alır mıyım?

    Cevapla
 25. merhaba iyi akşamlar benim 3 aylık bi taahhüd ihlal suçum var bi kere yakalandım ve savcılıktan ban a 10 gün süre verdiler gidip teslim olmadım acaba 2 seneyi doldurunca yine yakalanmam düşermi ? bide kararın verildiği tarihi hatırlamıyorum nasıl öğrenebilirim ?

  Cevapla
 26. MERHABA
  TAAHHÜT İHLALDE ZAMAN AŞIMI ( 2 YIL ) DOLDUKTAN SONRA ŞAHSIN YAKALAMASI KENDİLİĞİNDEN KALKIYORMU ?
  ALACAKLISI OLDUĞUM BİR DOSYA İÇİN BORÇLUNUN PEŞİNDEN KOŞUYORUZ .
  2 YIL DOLDUĞUNDA BİZİM RIZAMIZ VE İZNİMİZ OLMADAN SAVCILIK KENDİ İRADESİ İLE Mİ KALDIRIYOR , YOKSA SİSTEM Mİ KENDİLİĞİNDEN DÜŞÜRÜYOR.

  VERECEĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 27. Merhabalar aynı dosyadan (taahhüdü ihlal) ceza alan iki kişiden birisini ayrı tutup alacaklı olarak af edilmesini sağlayabilir miyim? (kefaleti devam ediyor olacak)

  Cevapla
 28. Merhaba! Evimi Tadilata verdim! Firma verdigi Surede Isini tamamlamadi Bende Pesinat Disinda Imzaladigim senetler icin ödeme Yapmadim. 6 ayda bitirdigi Hatta bitirmedigi Bitirecegine Soz verdigi Eksik İslere ragmen Imzami Aldiktan 10 gun sonra Beni Icraya verdi. Anlasmamiz geregi 2 bin Tl odeyecegim Senetler 8 aylik bi zamana yayilacakti! Ancak Firma sahibi Bir Kez Borcunu talep Ettikten Sonra Icra davasi Acip Benden Borcumun hepsini Odememi Istedi! Ustelik 10 bin Tl De masraf ilave Ederek 30 Bin Tl brcumu Ek Masrflarla 49 bin Tl ye Cikartti. Zor zahmet Anlasarak Taksitlendirmeye gitti! Tahut Imzaladim ve Kusursuz odedim Simdi Son Taksidi Odeyecegim. Son Taksidi odemez Yarim biraktiği Islere Dahil Edersem yine de Ceza Muediyesi Işler mi? Yada Ben bu Durumda Firmaya Biraktigi tamamlanmamis isler Icin Herhangi bi yaptirimda bulunabilirmiyim. Tesekkur ederim.

  Cevapla
 29. ben de taahhütte bulundum 2 taksit ödedim 3 taksidin yarısını verdim ve son 4 taksidim kaldı. 4 taksidin günü gelmedi. 3 taksit için 10-15 gün istedim avukattan ve beni tehdit etmeye başladı ödemezsen işlem yaparım diye neyapabilirim bu konuyla ilgili

  Cevapla
 30. benim abim taahhütü ihlal cezasi aldi .6 gun oldu ceza evinde bizim herhangibi itiraz suremiz var mi?
  10.02.2019 tarihinde ilk taksit odenmesi gerekirken odenmedi suan ki tarih 9 ay bu aya kadar olan tutar taksidini ödersek tahliye olur mu? hepsini ödemek zorundamıyız cikmasi icin 10.09.2021 de son taksit .avukat feragat etmesi icin odemeyi nasil ne sartlar etmeliyim ki birdaha abimin basi agirmasin dosya kapansin.

  Cevapla
 31. Merhaba. Taahhüdlü borcumu 2 ay aksattım. Toplam da 931 TL. Avukat ile görüştüm taksidiniz bitsin tekrar adliyeye gidilip taahhüd bozdurma cezası hesaplatacağız o mevlayı da ödeyeceksiniz dedi. Toplam borcum 5944 TL idi. Öncelikle böyle birşey var mı ve varsa ortalama ne kadarlık bir ceza miktarı verilir?

  Cevapla
 32. Merhaba
  10.04.2019 tarihli 5.taksiti olan taahhüdü mü 26.04.2019 tarihinde ödedim. Ancak 24.04.2019 tarihinde ceza davası için suç duyurusunda bulunulmuş ve 26.09.2019 tarihinde duruşma günü verilmiş. Şehir dışında olduğum için duruşmaya katılamadım. Avukatın ofisinden arandım ve 3 ay ceza aldığımı bugün günü gelmeyen taksitlerim 9 bin TL olmasına rağmen 12 bin TL olarak ödememi istediler. Vatandaş uyap portalinden baktım şikayete konu olan taksiti ödemiş olmama rağmen cezaya hükmedilmiş ve 7 günlük itiraz süresi verilmiş. Anlamadığım şey ödenen taksiti karşı taraf mahkemeye ibraz mı etmedi bu suç değil mi mahkemeyi yanıltma olmaz mı. Ya da taksit ödenmiş olmasına rağmen ceza verilebiliyor mu. Nasıl bir itiraz dilekçesi hazırlamalıyım

  Cevapla
 33. ıyı gunler benım tahüdü ihlal cezam var 2 dosyadan 6 ay ama aranmam yok mahkemem 21.09.2017 bıtı karar verıldı 6 ay hapsıme 2 dosyadan ama hıc bı sekılde gbt de felan gozukmuyor dusmus olabılır mı 2017 nın 9.ayının 21 de mahkemem karar verdı

  Cevapla
 34. İyi günler
  Mayıs ayında bir çevirmede hakkımda yakalama kararı çıkmış nafakadan dolayı. Bana 10 gün süre verildi ama ben 04-10/2019 da nafaka yatırdım. Davacı taraf şikayetini geri çektiğine dair şikayetçi olduğu mahkemeden bir yazı almış. BU durumda hapis cezam kalkmış mıdır?

  Cevapla
 35. Benim icra taahüdü ihlal suçundan cezam vardı 2 yıllık zaman aşımına 6 gün kala banka varlık şirketine devretmis dosyayı suan benim cezam bittimi yani yakalanma gibi bir durumum var mı

  Cevapla
 36. Merhaba taahhudu ihlal davasindan dolayi hakkimda dava acildi ancak durusma tarihi gelmeden borcu odedim ama avukatim taahhudu ihlal davas vekalet ucretini odemeden davadan vazgecmeyecegini soyluyor bu durumdan dava sonucu ne olur yada biraz yaptigim arastirmada velalet ucretinn yarisina hukmedilir diye birsey okudum bu dogru mudur?

  Cevapla
  • Mutlaka duruşmaya katılın. Ödemeyi yaptığınıza dair dekontlar elinizde olsun.Dava ya konu olan tutardan sorumlusunuz.Hakim o tutar üzerinden değerlendirme yapıyor. Mahkemeye katılmazsanız ceza alma olasılığınız çok yüksek

   Cevapla
 37. benim 3000 liralik bir borcum vardi avukata düştü ilk olarak avukatla telde anlaştık her ay 250 ödemek şartıyla daha sonra 6 ay ödedim ödedikten sonra büroya gelmemi ve tahnit yapacaklarını söylediler gittim tahhut imzaladım bana 9 binliralik borc imzalattılar öğünde 250 ödeme yaptım taahhütte ilk 6 ay 250 dıger aylar 500 ödemek kaydıyla anlaştık ve iki senedir hic aksatmadan odedim sadece şu iki aydır 100 eksik yatırdım iki aydır 400 olarak yatırdım eksik yatırdığım icin iki aylık gecikmeye düştüğünü söylediler ve bunun için tahhutu ihlalden dava açılacağını söylediler maaşımın geçtiğini o yüzden eksik.yatirdigimi anlattım ama yinede dava acalacacklarini söylediler ben tahhutu avukatlık.burosunda yaptım icra memurlarının huzurunda yada noterde değil avukatla yapilan tahhut gecerlimidir ve dava açılırsa hapis cezası.varmidir bugüne kadar 6000 ödeme yaptım 200 liradan kaçacak değilim maaşlarda gecikme olduğu için eksik yatırmak zorunda kaldık

  Cevapla
 38. merhaba benimde bir sorum olacaktı eşim benden habersiz 25bin tl olan borcumuz için alacalımıza taahhüd vermiş günü geçti deyemedi ve eşim 3 ay hapis yatmak durumunda kaldı benim bu taahhüdü bozmak için yapabileceğim bir şey var mı çünkü 2 küçük çocuğumuz var ve ben 6 aylık hamileyim eşime çok ihtiyacım var

  Cevapla
 39. Selamün aleykum ben tahaldut vermiştim 4.5.6.ve 7 aylar olmak üzere ama ödeyemedim alacaklı vekili 9.ayda tahaldut ihlal suçu diye dilekçe verdi ve 11. Ayın 12 sine mahkeme günü çıktı ama bu süreç içinde maasima başka bi haciz vardı o bitti sıra bu alacaklı vekiline geldi mahkeme gününe kadar 4300 tl olan borcun 2800 tl si ödendi 1670 tl si kaldi hala aynı alacaklıya maaş haczi devam ediyor avukatı aradım yar bana 2400 tl öde mahkemeye gelme diyor ve ben şuan borcun 1000 lirasını da icra dairesine ödedim sizce ne yapmalıyım

  Cevapla
 40. merhaba taahüd ödeme tarihim 06.11.2019 ama ödeyemedim 15.11.2019 alacaklı dava açmış
  hapis cezasının etleşmesi ne kadar sürer.teşekkürler

  Cevapla
 41. 3 ay ceza alıp açık cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan bir kişiye tekrar aynı davadan ceza cikarmi süreç nasıl isler

  Cevapla
 42. Kolay gelsin bankaya avea ya ve ozsanala borcum var fakat oduyemedim bu yuzden icralik oldum avukatla telefonda gorustum ama yazili olarak taahut vermedim ve evrak imzalamadimeve kagit geldi borcunuzu odemezseniz 3 ay hapis yatarsiniz diye bu dogrumu ? Taahut vermeden hapis yatirabilirler mi ? Yoksa bu borcu odemem icin bir yalan mi ?

  Cevapla
 43. Merhaba bankaya olan borcum yüzünden avukatlık oldum evime iki kere haciz için geldiler taahhüdü sunup imzalatıp gittiler
  İşyerinden de çıkarıldığım için tarihte ödeme yapamadım ve o evrede dava açıldı
  Mahkeme gününe az bir süre Kaldı ben borcu ödeyemedim
  Herhangi bir yazı beyan verme şansım varmı mahkemeden önce gerekli sevenlerden ödeyemedim diye ve mahkeme günü tutuklanma kararı çıktı varsayalım mahkemeden mi tutuklama yapılıyor

  Cevapla
 44. Borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir Ne demek acaba yani ilk taksit itibari ile belirli bir yere kadar ödedim ve sonra 2 taksitini öneyemedim ve hakkımda dava açıldı taahhüt ihlal diye ve mahkemem var 2020 şubat ayında bu aydan önce yada o duruşma zamanı icra dairesi depo veznesine 2 taksitini ödemediğim tutarı ödersem dava düşermi yada karar çıkarsa hapisten tahliyeye geçermi sonrası ödemelere devam edilecektir. sadece 2 aya ait ara taksitler var onlara ihlal davası açıldı onları ödersem sanırm dava düşer ve taahhütümü ödemeye devam edebilirim ? bilen bilgi verebilirse memnun olurum.

  Cevapla
 45. Merhaba babamın 25 bin tllik kredi borcundan dolayı babama taahhüt imzalatmislar 500 tl lik taksitler şeklinde. Ama yıl sonu tutarın hepsini yazmışlar evraka ama babam son yazılan meblağı fark etmemiş bana söylemediler diyor. Avukat hepsini ödeyeceksiniz diyor. Birde imzayı annemin haberi ve imzası olmadan atmış itiraz edebilirmiyiz. Babamın yakalama kararı çıkmış.

  Cevapla
 46. iyi günler abimin borcundan dolayı yakalama çıktı ikinci kez yakalndı ve ceza evine gönderdiler taahüt ederken eş rızası veya imzası lazım mı yani nasıl geri çıkarırız

  Cevapla
 47. iyi günler kesinleşmiş taahhüt ihlal cezamın üzerinden 2 sene geçti aranma otomatikman düşer mi dilekçe yazmam gereklimi

  Cevapla
 48. Iyi günler.
  Boşanmadan kaynaklanan maddi ve manevi tazminata ayrıca taahhüt alınırmı. Avukat baskısıyla alınan taahüt kanuna uygunmu. Ve bu borca tazminata karşı alınan taahutten dolayı ihlal durumunda hapis cezası verilirmi. Teskkur ederim. Saygılarımla

  Cevapla
 49. Mrblr ben 2017 de tahadut vermiştim ama ödemedim hıc bugün avukat aradı taahhütün var dedi bu zaman aşamasına ugrarmi

  Cevapla

Yorum yapın